П’ятихатський район. П'ятихатський районний методичний кабінет

Захисти себе від ВІЛ

З того часу, як було відкрито новий вірус, епідемія ВІЛ/СНІД охопила весь світ і на цей час уже забрала десятки тисяч життів, залишила сиротами десятки мільйонів дітей. На тлі безпрецедентних втрат упродовж останнього десятиліття людству вдалося досягти прогресу в боротьбі з епідемією.

В більшості країн світу внаслідок упровадження політики універсального доступу до профілактики лікування і догляду зменшується кількість нових випадків ВІЛ-інфікування, знижуються показники смертності від СНІДу, покращується якість життя людей, які живуть з ВІЛ. Однак регіон Східної Європи та Центральної Азії залишається єдиним у світі, в якому епідемія продовжує набирати силу, хоча темпи її зростання дещо знизилися.

На жаль Україна також не стала виключенням: за темпами росту кількості ВІЛ-інфікованих наша країна посідає одне з перших місць в Європі. Специфіка ВІЛ-інфекції та особливості поширення ВІЛ/СНІДу вимагають розв’язання цієї проблеми на всіх рівнях. З 2001 року інформація про ВІЛ/СНІД стала невід’ємною частиною обов’язкових програм для шкіл, професійно-технічних та вищих навчальних закладів. На думку соціологів, це єдиний надійний шлях забезпечення більшості молодих людей інфекцією щодо їхнього захисту від ВІЛ та інших хвороб, що передаються статевим або ін’єкційним шляхом. Зокрема вивчення певних аспектів проблеми ВІЛ/СНІДу було включено до змісту шкільних предметів «Основи безпеки життєдіяльності», «Біологія», «Основи здоров’я», «Основи медичних знань», «Основи валеології».

З метою реалізації Національної програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції в навчальних закладах впроваджені інформаційно-просвітницькі програми «Рівний – рівному», «Школа проти СНІДу». Їх удосконалена версія в 2013- 2014  навчальному році бере старт у навчальних закладах району. Дані профілактичні програми створено відповідно до програми тренінгового курсу «Формування здорового способу життя та профілактика ВІЛ» і реалізують концепцію превентивної освіти на основі набуття життєвих навичок, спрямованих на подолання проблем підліткового віку і виховання гармонійно розвиненої особистості. Ці програми передбачають використання інтерактивних методів (аналіз ситуацій, мозкові штурми, рольові ігри, інсценування), які стимулюють взаємодію учнів між собою та тренером. Ця методика якнайкраще зарекомендувала себе і нині широко впроваджується у навчальних закладах України. Крім цього інноваційними формами профілактичної роботи також є:

-         театралізовані форми (театралізована вистава, літературно-музична композиція, змагання команд КВК);

-         інтерактивні ігрові (ігрові програми, ігрові акції, ток-шоу)

-         художньо-прикладні;

-         інтелектуально-пізнавальні.

Саме з цією метою відбулася нарада педагогів, які будуть впроваджувати проект «Захисти себе від ВІЛ» в навчальних закладах нашого району. На нараді тренери виробили стратегію діяльності та розробили план роботи.