П’ятихатський район. П'ятихатський районний методичний кабінет

До відома практичних психологів та класних керівників!

5 жовт. 2015
Щодо профілактики учинення дітьми навмисних самоушкоджень!

За інформацією Міністерства внутрішніх справ України від 22.07.15        № 10/8-4838 в Україні спостерігається тенденція щодо учинення дітьми навмисних самоушкоджень.

Міністерство звертає увагу на проведенні ретельного психолого-педагогічного виявлення дітей, чиї особистісні риси створюють підвищений ризик самоушкоджень, використанні в роботі інформаційно-методичних матеріалів щодо профілактики суїцидальної поведінки (лист МОН від 28.03.2014 № 1/9-179) та методичних рекомендацій щодо взаємодії педагогічних працівників у навчальних закладах та взаємодії з іншими органами і службами щодо захисту прав дітей (лист МОН від 28.10.2014            № 1/9-557).

Управлінням молодіжної превенції Департаменту громадської безпеки МВС України здійснено аналіз випадків учинення дітьми навмисних самоушкоджень.

Інформуємо, що в органах внутрішніх справ упродовж 1 півріччя 2015 року зареєстровано 184 випадки учинення дітьми навмисних самоушкоджень, з яких 100 про вчинення самогубств та 84 про вчинення їх спроб. Із загальної кількості самоушкоджень: хлопчиками вчинено 65 самогубств та 24 спроби самогубства, відповідно дівчатками 35 та 60 самоушкоджень.

Із загальної кількості навмисних самоушкоджень хлопців самогубства складають 75 %, у той же час у дівчат самогубства складають 37 %, що пов'язано з відмінностями у психіці хлопців і дівчат та як результат обранні способу самогубства.

У віці від 14 до 18 років підлітками учинено 154 -навмисних самоушкоджень, кожне шосте (ЗО) самоушкодження учинено дітьми, які не досягли 14-річного віку.

Проведений аналіз свідчить, що кількість навмисних самоушкоджень серед дітей залишається на рівні минулого року.

Більшість  підлітків,  які  вчинили  самоушкодження  є учнями загальноосвітніх чи професійно-технічних навчальних закладів.

Щодо способів зведення рахунків з життям найчастіше підлітки обирають вішання та падіння з висоти, для спроб самогубств характерні отруєння медичними препаратами та порізи судин передпліччя.

Найбільше випадків дитячих самоушкоджень зафіксовано в Одеській -17, Вінницькій - 16, Харківській, Запорізькій областях та місті Києві по 14 випадків. Не зафіксовано випадків самоушкоджень серед дітей на підконтрольній Україні частині Луганської області.

Основними причинами скоєння навмисних самоушкоджень дітьми є конфлікти в родині, з друзями чи однокласниками, а також негаразди в особистому житті на ґрунті нерозділеного кохання чи розставання з коханою людиною.

26.04.2015 у Запорізькій області 15-річна дівчина, після сварки з хлопцем, намагалась покінчити життя самогубством, шляхом вживання пігулок.

10.03.2015 у Івано-Франківській області 13-річний хлопчик намагався покінчити життя самогубством через повітання, після сварки з дівчиною.

Іншими причинами, які спонукають підлітків до вчинення самогубств є низьке матеріальне забезпечення родини, психічні розлади, смерть близької людини, бажання привернути до себе увагу тощо.

17.05.2015 у Чернівецькій області 13-річна дівчинка покінчила життя самогубством через повішання через те, що батьки не придбали їй планшет.

11.04.2015 в Хмельницькій області 16-річний психічнохворий хлопець покінчив життя самогубством через повішання.

Враховуючи вищевикладене, пропонуємо:

1. У загальноосвітніх навчальних закладах під час проведення батьківських зборів залучати працівників кримінальної міліції у справах дітей, психологів та соціальних педагогів для проведення роз'яснювальної роботи з метою попередження вчинення дітьми навмисних самоушкоджень.

2. Ознайомити батьків та дітей про функціонування Національної дитячої „гарячої лінії"(0 800 500 225), створеної з метою надання можливості дітям анонімно і конфіденційно отримати підтримку і пораду на теми:

„Насильство та жорстоке поводження", „Безпека в Інтернеті", „Стосунки в сім'ї" тощо, а дорослим - проконсультуватися з психологами, юристами та соціальними працівниками щодо порушення прав дитини.